BLOG

Aerozole czy BOV – jaką wybrać technologię produkcji?

Poszukiwanie idealnego opakowania bezpośrednio związane jest z wyborem technologii produkcji. Do wyboru są tradycyjne, nadal stosowane i w pełni efektywne rozwiązania oraz innowacyjne technologie, których wybór wiąże się z dodatkowymi korzyściami. Decyzja w dużej mierze uzależniona jest od specyfiki i przeznaczania produktu, wielkości produkcji oraz posiadanego budżetu. Dowiedz się więcej na temat tradycyjnych aerozoli oraz systemu Bag-on-Valve.

Czym jest aerozol i jakie ma zalety?

Tradycyjny aerozol ma wiele zalet, jednak technologia stale idzie naprzód, oferując nieco bardziej nowoczesne - i co za tym idzie - lepiej dopasowane do obowiązujących standardów i oczekiwań klientów rozwiązania. Tradycyjny aerozol, czyli spray to zawiesina stałych lub ciekłych cząstek, które otacza środowisko gazowe. Po naciśnięciu zaworu wydobywa się on z opakowania pod ciśnieniem. Zaletą wyboru tej technologii produkcji są mniejsze nakłady finansowe, jednak warto pamiętać o konieczności zachowania wysokiej jakości sprzedawanych w formie aerozolu produktów. Typowy aerozol jest opakowaniem, które nie zawsze sprawdza się w praktyce, jeżeli chodzi o produkty z branży farmaceutycznej, branży kosmetycznej oraz branży spożywczej. Budowa i działanie aerozolu może zwiększać ryzyko zanieczyszczenia produktu oraz negatywnie wpływać na stan środowiska naturalnego. Warto pamiętać o tym, że aerozol zawiera łatwopalne materiały pędne i nie zawsze możliwe jest jego całkowite opróżnienie. Wybór technologii produkcji ułatwia konsultacja ze specjalistami. Naszym klientom służymy radą i doświadczeniem podczas wyboru optymalnie dopasowanych do indywidualnych potrzeb i specyfiki produkcji. Polecamy m.in. wybór hybrydowych urządzeń do produkcji aerozoli o uniwersalnym zastosowaniu.

Czym jest BOV i jakie ma zalety?

System Bag-on-Valve to nowoczesna i posiadająca wiele zalet alternatywa dla tradycyjnych aerozoli. Co odróżnia BOV od jego starszego brata? Kluczowe jest przede wszystkim:

  • zastąpienie gazowej substancji pędnej sprzężonym powietrzem,
  • zamknięcie produktu w szczelnym woreczku, który umieszczony jest wewnątrz pojemnika,
  • zachowanie pełnej sterylności produktu,
  • możliwość zużycia produktu do ostatniej kropli,
  • brak problemów ze spadkiem ciśnienia i siły rozpylania,
  • brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Wróć