BLOG

Jak dbać o higienę linii produkcyjnych?

W trakcie wszelkiego rodzaju produkcji, na liniach pozostają groźne zanieczyszczenia i bakterie, będące zagrożeniem dla jakości produkowanych towarów. Dlatego zachowanie higieny powinno być priorytetem w każdym zakładzie produkcyjnym. Często okazuje się jednak, że zwykłe środki dezynfekujące to za mało, aby pozbyć się zanieczyszczeń. Dużo bardziej skuteczny będzie specjalny system do mycia i dezynfekcji linii produkcyjnych. Sprawdź, czym charakteryzuje się oferowane przez nas rozwiązanie.

System Cleaning-In-Place, czyli właściwie co?

Oferowany przez nas system, sterowany ręcznie lub zdalnie za pomocą specjalnie zaprogramowanego przez Solmatic układu, pozwala utrzymać czystość w strategicznych elementach każdej linii produkcyjnej, czyli w rurach, filtrach i zbiornikach. Stosuje się go w zakładach przetwórstwa żywności, a także w zakładach produkujących napoje, wyroby mleczarskiekosmetyki i farmaceutyki.

Zasada systemu nie jest skomplikowana: najpierw następuje płukanie, w trakcie którego usuwane są resztki oraz mycie alkaliczne, pozwalające na usunięcie tłuszczy i białek. Po tym system ponownie płucze linię produkcyjną wodą i uruchamia czynność mycia kwasami, które usuwają resztki mineralne i je neutralizują. Na końcu procesu linia produkcyjna ponownie spłukiwana jest wodą. Oferowany przez nas system wykorzystuje szereg oszczędnych rozwiązań, takich jak kilkukrotne filtrowanie oraz używanie tej samej wody do czyszczenia maszyn.

Jakie są zalety systemu Cleaning-In-Place?

System Cleaning-In-Place ma wiele zalet. Przede wszystkim można go uruchomić, nie zatrzymując produkcji, co pozwala uniknąć przestoju produkcyjnego oraz strat finansowych. Przyczyni się to również do niższych nakładów pracy. Ponadto oferowane przez nas systemy do mycia linii produkcyjnych pozwalają utrzymać wszystkie urządzenia w czystości, co z kolei sprawia, że do produktów na taśmie nie dostają się szkodliwe bakterie i zarazki. Co więcej, brudne i zanieczyszczone linie produkcyjne są bardziej narażone na awarie, z powodu na przykład zatykania się filtrów przez kawałki żywności. W przypadku awarii linii produkcyjnej konieczne jest wyłączenie całej taśmy i skorzystanie z serwisu. Wydatki na naprawę linii są bardzo wysokie – regularne ich czyszczenie oferowanym przez nas systemem Cleaning-In-Place pozwoli uniknąć usterek maszyn i kosztownych napraw.

Wróć