BLOG

Jak stworzyć maszynę przemysłową na indywidualne potrzeby?

Produkowane seryjnie maszyny przemysłowe z gotowymi instalacjami nie zawsze pasują idealnie do potrzeb klienta, wymuszając na nim pewne nieprzyjemne kompromisy. Aby tego uniknąć, wiele firm zleca zewnętrznym specjalistom zaprojektowanie unikatowej maszyny, przystosowanej idealnie do wykonania konkretnego zadania.

Ich tworzenie nie jest łatwe: urządzenie musi nie tylko spełnić potrzeby przedstawione przez klienta, ale również zmieścić się w odpowiednim budżecie oraz czasie. Właśnie dlatego warto skorzystać z umiejętności ludzi, mających doświadczenie w tworzeniu podobnych projektów. Zbudowanie maszyny na zamówienie nie zawsze bywa tanie, jednak bardzo często okazuje się opłacalną inwestycją przyspieszającą i usprawniającą proces produkcji. 

Aby mieć pewność, że budżet nie zostanie przekroczony, a sama maszyna jest w stu procentach bezpieczna, firmy zajmujące się projektowaniem podobnych urządzeń chętnie korzystają ze specjalistycznego oprogramowania, które wspiera ten skomplikowany proces. Pomaga ono obliczyć koszt wybudowania maszyny oraz niezbędnych materiałów, ocenia ryzyko, analizuje ergonomię i pomaga w wielu obliczeniach, biorąc pod uwagę różne czynniki. Jego użycie znacznie przyspiesza pracę. 

Z jakich etapów składa się tworzenie maszyn? 

Proces projektowania maszyn przemysłowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb przebiega zazwyczaj według pewnego schematu: 

  • Rozmowa z klientem – po tym, jak klient skontaktuje się z przedstawicielem firmy, następuje dokładne omówienie jego potrzeb i oczekiwań. Konieczne jest uzgodnienie wielu kwestii, takich jak wydajność urządzenia lub rodzaj zasilania. 
  • Złożenie oferty – firma przedstawia ofertę oraz wstępne rysunki i schematy, prezentujące pierwsze spojrzenie na powstającą maszynę. Na życzenie klienta dostarcza również portfolio zawierające dotychczasowe projekty. 
  • Projektowanie – tworzenie projektów i analizowanie ich przy użyciu nowoczesnego oprogramowania jest najważniejszym etapem całego procesu. Choć dopiero po zbudowaniu maszyny zaistnieje ona fizycznie, to właśnie podczas tworzenia szczegółowego projektu tak naprawdę powstaje. 
  • Budowa i programowanie – to wprowadzenie projektu w życie. Maszyna zostaje zbudowana i przygotowana do pracy. 
  • Uruchomienie – ostatni punkt to uruchomienie maszyny, zobaczenie, jak sprawdza się w wykonywanym działaniu i przekazanie jej klientowi. 

Tak zorganizowany proces daje pewność, że zaprojektowana maszyna doskonale sprawdzi się w czynnościach, do których została stworzona.

Wróć