Systemy do mycia linii produkcyjnych — Cleaning In Place

Systemy do mycia linii produkcyjnych — Cleaning In Place
Nieodłącznym elementem procesu produkcji jest powstawanie zanieczyszczeń takich jak pozostałości produkcyjne i bakterie. Aby maksymalnie zwiększyć higienę pracy w przemyśle, konieczne jest stosowanie systemów do mycia i dezynfekcji linii produkcyjnych. Nasza firma oferuje nowoczesne rozwiązanie, które pozwoli zwiększyć zyski i zarazem utrzymać czystość w zakładzie.

System Cleaning-In-Place (CIP) to doskonałe rozwiązanie dla producentów, którzy chcą zachować bardzo wysokie standardy higieniczne w swoich przedsiębiorstwach. Ich największą zaletą jest to, że można je wykorzystywać bez zatrzymywania produkcji, a to z kolei pozwala uniknąć przestoju produkcyjnego. W praktyce oznacza to zwiększenie zysków i niższe nakłady pracy.

Cały proces mycia może być sterowany ręcznie lub zdalnie za pomocą specjalnie zaprogramowanego przez Solmatic systemu. W zależności od potrzeb klienta jesteśmy w stanie wkomponować naszą stację CIP w jego linię produkcyjną, tak by razem stanowiły jeden spójny system.

Czym jest system Cleaning-In-Place?

Cleaning-In-Place to system, który pozwala na utrzymywanie w czystości większości elementów linii produkcyjnych takich jak rury, filtry i zbiorniki. Wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie surowe zasady sanitarne wymagają najwyższej dbałości o higienę i bezpieczeństwo wytwarzania produktów, czyli w:

  • przetwórstwie żywności,
  • produkcji napojów,
  • produkcji wyrobów mleczarskich,
  • wytwarzaniu kosmetyków,
  • produkcji farmaceutyków.

 

Podczas prac system CIP wykorzystuje oszczędne rozwiązania takie jak: kilkukrotne filtrowanie czy wykorzystywanie tej samej wody do czyszczenia maszyn.

Mycie za pomocą stacji CIP najczęściej składa się z następujących etapów:

  • płukanie w celu usunięcia resztek,
  • alkaiczne mycie w celu usunięcia tłuszczy i białek,
  • ponowne płukanie wodą,
  • mycie kwasem w celu usunięcia resztek mineralnych oraz neutralizacji,
  • końcowe płukanie wodą.

Dlaczego warto korzystać z systemów do mycia linii produkcyjnych?

Gwarancja bezpieczeństwa
Systemy do mycia linii produkcyjnych pozwalają utrzymać wszystkie urządzenia w czystości. Dzięki temu do produktów oraz żywności znajdujących się na taśmie nie przedostają się szkodliwe bakterie i zarazki.

Bezawaryjność
Niedomyte linie produkcyjne są narażone na kosztowne awarie. Jeśli np. kawałki żywności pozatykają filtry, konieczne będzie wyłączenie całej taśmy produkcyjnej i skorzystanie z serwisu. Regularne czyszczenie linii produkcyjnych pozwoli uniknąć usterek maszyn i wysokich wydatków na ich naprawę.

Stacjonarna stacja CIP